Grikelân en Turkije
Wandelen en paardrijden in Grikelân en Turkije. Het wordt in deze bosjes veel gedaan, vooral door de bevolking van de Trynwâlden. De eikenhouthakbosjes hebben veel paden en passen in de sfeer van de landgoederen in de Trynwâlden
Van Sminia
De namen van deze natuurgebiedjes roepen altijd weer vragen op. Volgens de overlevering vond de familie Van Sminia het toepasselijke namen voor de bosjes. De familie heeft met de opbrengst van Griekse en Turkse staatsobligaties de bosjes laten aanleggen, oorspronkelijk voor het hakhout. Het zijn recreatiebosjes bij uitstek, die landschappelijk en cultuurhistorisch van belang zijn.
Aristocratische sferen
De Trynwâlden is de streek van aristocratische sferen. De Klinze, Heemstrastate en Staniastate zijn goede voorbeelden. Oorspronkelijk moesten de bosjes hakhout opleveren, maar die beheersvorm is verouderd geraakt. It Fryske Gea gaat nu anders om met Grikelân en Turkije. Het moeten opgaande bosjes worden, met op den duur hoge bomen en daaronder een gevarieerde struiklaag met veel hulst. De uitdaging is om er voor te zorgen dat genoeg licht de bosbodem kan bereiken, zodat er een kruidlaag wil groeien. Zo ontstaat een bos met drie etages: een kruidlaag, struweel en bomen.
Met het Kaetsjemuoisbosk gaat It Fryske Gea anders om. Hier wordt nog altijd het beheer van hakhoutbos gevoerd. Ieder jaar wordt een vijftiende deel van het bosje gekapt. Na vijftien jaar is de cyclus dus rond.
RuiterrouteEr loopt een ruiter- en menpad door Grikelân en Turkijke.
Honden toegestaanHonden zijn welkom, mits aangelijnd.
WandelroutesEr lopen diverse wandelpaden door Grikelân en Turkijke.
ToegankelijkheidGrikelân en Turkije zijn vrij toegankelijk.






