
In de 17e eeuw werd It Rysterbosk aangelegd door de Amsterdamse regentenfamilie De Wildt. Sporen uit die tijd – maar ook van ver daarvoor – zijn er vandaag de dag nog genoeg te vinden. Een bos vol geschiedenis, waar ook prachtige natuur te vinden is! Een interessante plek om eens met een gids van It Fryske Gea op pad te gaan.
Vanuit Huize Rijs
De excursie start bij de ingang van het Rysterbosk, op de plek waar ooit Huize Rijs – het voorname woonhuis van familie De Wildt – stond. Je wandelt over de brede en statige Murnzerleane met beide kanten een dubbele rij beukenkomen. Later volg je de excursieleider over de smallere Griene Leane en de Enkhuizerlaan met z’n nieuwe aanplant. Aan weerszijden van de lanen zie je rabatten liggen: strookjes land met greppels rondom waarop eikenbomen werden geplant zodat ze droge voeten hielden. De eikenbomen werden namelijk als hakhout verkocht.
Indrukwekkende elementen
Het Rysterbosk werd in de 17e eeuw volgens de toen populaire rechtlijnige en symmetrische barokke tuinstijl aangelegd. In 1834 kwam de familie Van Swinderen op het landgoed te wonen en werden er kronkelende paden volgens de Engelse landschapsstijl aan het bos toegevoegd. Opvallend zijn verder de majestueuze beukenbomen die her en der verspreid staan. Ze moeten ongeveer 300 jaar oud zijn. Enkele beukenbomen hebben een omtrek van zowat zeven meter! En wat te denken van het stokoude graf uit de Trechterbekercultuur dat midden in het Rysterbosk te vinden is?
Dieren in het bos
Het Rysterbosk wordt tussen zonsopkomst en zonsondergang door veel natuurliefhebbers bezocht. Ondanks al die rondwandelende mensen, leven er ook veel dieren in dit bos. De excursieleider van It Fryske Gea zal je wijzen op de vogels die je – afhankelijk van het seizoen – ziet of hoort. Denk aan de houtduif, de specht of de buizerd. Soms zie je reeën in de naastgelegen Séfonsterpolder lopen. Maar meestal komen zij – net de andere bosbewoners als de das en de vleermuis – pas naar buiten als de duisternis invalt.
Praktische tips van It Fryske Gea
- Deze wandeling duurt ongeveer 2,5 uren
- De excursie is ook geschikt voor gezinnen met kinderen
- In het voorjaar zijn er vaak muggen in het bos, trek kleding met lange mouwen en lange pijpen aan of gebruik insectenspray
- Deelname is op eigen risico: je kunt natuur-verslaafd raken!