Over de schaapskooi en herder

In 1978 nam It Fryske Gea de boerderij over van de familie Hummel. Destijds was deze boerderij een melkveebedrijf met enkele schapen. In 1979 besloten we de boerderij om te bouwen tot een schaapskooi en begonnen we met het begrazen van de Heide fan Allardseach. Sindsdien verblijven onze Drentse heideschapen in de schaapskooi, een traditionele potstal.

Vroeger werden heideplaggen gebruikt als bedding in de kooi, maar tegenwoordig liggen de schapen op een laag stro van winterrogge, afkomstig van onze eigen akkers in het Mandefjild. De vruchtbare stalmest gebruiken we voor het bemesten van deze akkers en de omliggende velden.

“Overdag, behalve in de winter, trekt de kudde eropuit met de schaapsherder. Dit gebeurt onder leiding van twee Bordercollies om de kudde te leiden. Met een beetje geluk zie je dit bijzondere schouwspel als je een bezoekje brengt aan de Bakkefeansterdunen.”

Schapen spelen belangrijke rol in natuurlijk beheer

De heide kan niet zonder de schapen. Ze eten stikstofminnende planten zoals pijpestrootje en bochtige smele. Als deze planten de overhand krijgen, wordt het moeilijk voor heide en klokjesgentiaan om te groeien. Hierdoor hebben de tapuit, de nachtzwaluw, verschillende soorten vlinders, reptielen en slangen het ook steeds moeilijker. Dankzij de jarenlange inzet van onze schapen zien we nu gelukkig mooie resultaten. De totale oppervlakte van de heide neemt toe en er komen steeds meer soorten planten en dieren voor.

De boerderij bij de schaapskooi

Bij de schaapskooi staat een boerderij die ook eigendom is van It Fryske Gea. In het voorhuis woont de schaapsherder met zijn gezin. Het achterhuis van de boerderij werd in 1979 getransformeerd tot een kampeerboerderij. Jarenlang ontvingen we in de zomer schoolkampen. Acht jaar geleden hebben we deze ruimte omgebouwd tot vergaderzaal, compleet met aangepaste toiletten voor mindervaliden, zodat het voor iedereen toegankelijk is.

Vergaderen in de schaapskooi

Zoek je een inspirerende locatie voor een heidesessie, brainstorm of vergadering? Kies voor Schaapskooi Oan ’e Wyk in Bakkeveen. Want het is waar: vergaderen of brainstormen in een natuurlijke omgeving werkt! De grazende dieren, paarse heide en sfeervolle vergaderlocatie zijn de ideale basis voor een bijeenkomst.

Vergaderen in de schaapskooi

Toekomstplannen van de schaapskooi

In augustus 2024 starten we met de uitbreiding van de schaapskooi. Naast de huidige schaapskooi komt een vergelijkbaar gebouw, dat naar verwachting eind december 2024 klaar zal zijn voor gebruik. Het hout voor de bouw komt van onze eigen terreinen en voor het dak gebruiken we Hollands riet.

Meer over de verbouwing van de schaapskooi

Eropuit

Waar kun je de schaapskooi vinden?

Gebied: Mandefjild
  • accessible
  • directions_bike
  • pets
  • family_restroom
  • ice_skating
  • hiking
Mandefjild
Heidevelden, bos, vennen en de voormalige zandverstuiving in het Mandefjild en de Bakkefeansterdunen bieden...
Lees meer