Wat stond er op het menu van de jongen?
Stimuleren …
In de voorafgaande 4 à 5 dagen aan het uitvliegen werden er duidelijk minder prooien naar het nest gebracht en waren er zelfs twee dagen dat er niets op de nestrand werd gedeponeerd. Kennelijk moest dit een stimulans zijn voor de jongen om het nest te gaan verlaten! Hoe dan ook … het eerste jong waagde de sprong en het tweede zal binnenkort dit goede voorbeeld wel gaan volgen. En het derde ei? Oftewel een derde jong wat er nooit kwam? Dit ei zal wellicht nog ergens, al dan niet beschadigd, onder in de nestkom liggen. Wie weet wordt het gevonden bij controle werkzaamheden aan de webcam en kan het een plekje krijgen in het Informatiepunt Nationaal Park De Alde Feanen in Earnewâld?

De laatste avond samen op het nest
Wat stond er dit seizoen op het menu?
Vanaf het uitkomen van het eerste jong tot het uitvliegen (11 april – 1 juli ’25) werden door de zeearend ouders 241 prooien naar het nest gebracht. Man zeearend bracht 134 prooien en vrouw
zeearend 107. Conform de voorgaande jaren was het vooral de man die in de eerste 4 à 5 weken de prooien naar het nest bracht en de vrouw die de prooi vervolgens in kleine hapklare brokjes aan de jongen voerde. Daarna zagen we dat deze taken meer gelijkwaardig werden uitgevoerd, waarbij de vrouw overigens het meest ‘sturend’ optrad bij het voeren en verdelen van de prooi aan de jongen.
De variatie in prooien (241 stuks) zag er als volgt uit:
Gevogelte: 155 64 %
Vis: 57 24 %
Haas: 29 12 %
Het gevogelte (155stuks) bestond uit:
Grauwe gans (pullen tot halfwas): 95
Meerkoet (adult): 35
Grote Canadese gans (pullen tot halfwas): 16
Blauwe reiger (adult): 4
Wilde eend (adult): 2
Kolgans: 1
Houtduif (adult): 1
Zilvermeeuw (adult): 1
De vis (57 stuks) bestond uit:
Brasem: 39
Paling: 9
Voorn: 5
Snoekbaars: 1
Zeelt: 1
NN (onbekend): 2
Blog: Andries Dijkstra