Pilot bestrijding invasieve rivierkreeften in de Grutte Wielen
Rivierkreeften veroorzaken schade aan waterkwaliteit en biodiversiteit. Ze graven in oevers en bodems, waardoor waterplanten verdwijnen en oevers verzwakken. Dit heeft negatieve gevolgen voor de ecologie en waterveiligheid. Daarom werken Wetterskip Fryslân en It Fryske Gea samen om de schadelijke rode Amerikaanse rivierkreeft te bestrijden. In natuurgebied De Grutte Wielen wordt deze pilot opgezet samen met Friese binnenvissers om de populatie van deze invasieve exoot te beperken. Adviesbureau ATKB begeleidt het proces.

Er zijn vier soorten aangetroffen: de gevlekte, gestreepte en rode Amerikaanse rivierkreeft en de marmerkreeft. De rode Amerikaanse rivierkreeft veroorzaakt de meeste problemen. In 2024 is deze soort op drie locaties in Fryslân aangetroffen: in De Grutte Wielen, een poldergebied tussen Hallum en Burdaard en op Ameland.
Om verdere verspreiding te voorkomen, wordt in de Grutte Wielen gestart met een gerichte vangactie. Dit gebeurt met speciale tunnelfuiken die de kans op bijvangst minimaliseren. Op Ameland wordt eerst verder onderzoek gedaan, omdat daar slechts enkele exemplaren zijn gevonden.
Met deze pilot zet Wetterskip Fryslân, in samenwerking met It Fryske Gea, een belangrijke stap naar een betere waterkwaliteit en een gezonder ecosysteem in Friese natuurgebieden.